Skip to content

42-44 Crosby AvePaterson, NJ 07502

Built 1950

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Jun 15, 2022

Property Information

Block1616
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,337
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$79,600
41%
Improvement Value:$114,500
59%
Total Assessment$194,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,399-0.9%
2024$10,497+9.5%
2023$9,583+7.2%
2022$8,939+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

To:

Sq Ft1,337DeedBook 4348, Page 111

Property Sale

Sale
$195,000
Sq Ft1,337DeedBook 4309, Page 182Recorded5/13/2022

Property Sale

Sale
$74,000

From:

To:

DeedBook 2474, Page 15Recorded5/30/2014

Property Sale

Sale
$74,000
DeedBook F106, Page 522

Property Built

Built

Year Built: 1950