Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
115-117 Emerson AvePaterson, NJ 07502
Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Nov 4, 2022
Property Information
Block1616
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class16
Description1 B
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,009
Acreage0.11
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$79,600
45%
Improvement Value:$99,200
55%
Total Assessment$178,800
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $9,110 | +3.9% |
| 2024 | $8,767 | +9.5% |
| 2023 | $8,003 | +10.9% |
| 2022 | $7,215 | -0.2% |
Property History
No events match the selected filters.