Skip to content

47-53 Chatham AvePaterson, NJ 07503

Built 1986

Last Sale Price
$169,000
Last Sale Date
Aug 31, 1999

Property Information

Block1702
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,543
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$87,500
32%
Improvement Value:$186,000
68%
Total Assessment$273,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,935+3.9%
2024$13,410+9.5%
2023$12,242+7.2%
2022$11,419+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$169,000

To:

Sq Ft1,543DeedBook 162, Page 93

Property Built

Built

Year Built: 1986