Skip to content

53-55 Chatham AvePaterson, NJ 07503

Last Sale Price
$147,000
Last Sale Date
Jan 31, 2000

Property Information

Block1702
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 F 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,968
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$89,800
38%
Improvement Value:$144,000
62%
Total Assessment$233,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,912+3.9%
2024$11,463+9.5%
2023$10,465+7.2%
2022$9,761+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$147,000

To:

Sq Ft1,968DeedBook 166, Page 190