Skip to content

141-143 Chamberlain AvePaterson, NJ 07502

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Mar 10, 2010

Property Information

Block1709
Lot18
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,032
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,600
46%
Improvement Value:$89,700
54%
Total Assessment$165,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,422+3.9%
2024$8,105+9.5%
2023$7,399+7.2%
2022$6,901+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000

To:

Sq Ft1,032DeedBook 1897, Page 202