Skip to content

259-261 Richmond AvePaterson, NJ 07502

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Dec 20, 1996

Property Information

Block1709
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,276
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,400
42%
Improvement Value:$105,400
58%
Total Assessment$180,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,212+3.9%
2024$8,865+9.5%
2023$8,093+7.2%
2022$7,548+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000

To:

Sq Ft1,276DeedBook 148, Page 49