Skip to content

249-251 Arlington AvePaterson, NJ 07502

Built 1950

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Jan 14, 2019

Property Information

Block1712
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2 F 2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage960
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,800
60%
Improvement Value:$55,700
40%
Total Assessment$139,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,108+3.9%
2024$6,840-14.9%
2023$8,034+7.2%
2022$7,494+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000

To:

Sq Ft960DeedBook 3497, Page 144

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook D3386, Page 50

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

DeedBook 3386, Page 50Recorded8/23/2018

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook D1102, Page 273

Property Built

Built

Year Built: 1950