Skip to content

161 Paterson AvePaterson, NJ 07505

Built 1940

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Dec 10, 2018

Property Information

Block1309
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1.5F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage950
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,900
40%
Improvement Value:$68,800
60%
Total Assessment$114,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,844+3.9%
2024$5,624+9.5%
2023$5,134+7.2%
2022$4,789+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000

To:

Sq Ft950DeedBook 3485, Page 180

Property Sale

Sale
$123,000

From:

To:

DeedBook 3360, Page 258Recorded7/26/2018

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook D1170, Page 42

Property Built

Built

Year Built: 1940