Skip to content

51-53 E 5th StPaterson, NJ 07524

Commercial

Last Sale Price
$15,000,000
Last Sale Date
May 16, 2022

Property Information

Block1903
Lot8

Dwellings---
ZoningI-1
Sq Footage---
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$106,300
69%
Improvement Value:$48,700
31%
Total Assessment$155,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,897+3.9%
2024$7,600+9.5%
2023$6,938+7.2%
2022$6,471+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$15,000,000

To:

DeedBook 4323, Page 165