Skip to content

52-66 E 11th StPaterson, NJ 07522

Commercial

Last Sale Price
$3,000,000
Last Sale Date
Jun 12, 2012

Property Information

Block2001
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1FS
Dwellings---
ZoningI-1
Sq Footage39,124
Acreage1.8

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$766,700
36%
Improvement Value:$1,372,300
64%
Total Assessment$2,139,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$108,982+3.9%
2024$104,875+9.5%
2023$95,742+7.2%
2022$89,303+1.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$3,000,000

To:

Sq Ft39,124DeedBook 2236, Page 245

Property Sale

SaleMulti
$1,900,000
DeedBook D746, Page 107