Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
138 5th AvePaterson, NJ 07524
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 28, 2018
Property Information
Block2004
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class---
Description3 F
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage4,361
Acreage0.06
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$27,500
8%
Improvement Value:$333,500
92%
Total Assessment$361,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $18,393 | +3.9% |
| 2024 | $17,700 | +9.5% |
| 2023 | $16,158 | +7.2% |
| 2022 | $15,072 | +4.9% |
Property History
No events match the selected filters.