Skip to content

185-199 6th AvePaterson, NJ 07524

Industrial

Last Sale Price
$6,000,000
Last Sale Date
Jan 17, 2025

Property Information

Block2004
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description4 B L,9
Dwellings---
ZoningI-1
Sq Footage71,583
Acreage2.01

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$875,600
25%
Improvement Value:$2,624,400
75%
Total Assessment$3,500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$178,325+3.9%
2024$171,605+9.5%
2023$156,660+7.2%
2022$146,125+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$6,000,000

To:

Sq Ft71,583DeedBook 4846, Page 31

Property Sale

Sale
$100,000

To:

DeedBook D472, Page 172

Property Sale

Sale
$3,400,000

To: