Skip to content

17 Garfield AvePaterson, NJ 07522

Built 1887

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Feb 25, 2003

Property Information

Block201
Lot33
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,224
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,000
20%
Improvement Value:$80,000
80%
Total Assessment$100,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,095+3.9%
2024$4,903+9.5%
2023$4,476+7.2%
2022$4,175+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$75,000

To:

Sq Ft1,224DeedBook 575, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1887