Skip to content

116-120 E 15th StPaterson, NJ 07524

Industrial

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Oct 28, 2021

Property Information

Block2102
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 B
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage3,860
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$102,400
26%
Improvement Value:$297,600
74%
Total Assessment$400,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,380+3.9%
2024$19,612-0.0%
2023$19,618+7.2%
2022$18,299+8.2%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft3,860DeedBook 4194, Page 151

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook B112, Page 486