Skip to content

214-220 Putnam StPaterson, NJ 07524

Industrial

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Jan 15, 2016

Property Information

Block2815
Lot2

Dwellings---
ZoningI-1
Sq Footage3,432
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,000
27%
Improvement Value:$138,000
73%
Total Assessment$189,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,630+3.9%
2024$9,267+9.5%
2023$8,460+7.2%
2022$7,891+8.2%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

To:

Sq Ft3,432DeedBook 2772, Page 210

Property Sale

SaleMulti

From:

To:

DeedBook 2704, Page 222Recorded10/14/2015

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook D1020, Page 161