Skip to content

66 N 1st StPaterson, NJ 07522

Built 1877

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Aug 29, 2023

Property Information

Block210
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,842
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,700
22%
Improvement Value:$109,500
78%
Total Assessment$140,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,143+3.9%
2024$6,874+14.1%
2023$6,025+7.5%
2022$5,603+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000

To:

Sq Ft1,842DeedBook 4595, Page 28

Property Built

Built

Year Built: 1877