Skip to content

89 E 17th StPaterson, NJ 07524

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 10, 2025

Property Information

Block2111
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,213
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,400
17%
Improvement Value:$205,700
83%
Total Assessment$248,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,641+3.9%
2024$12,164+9.5%
2023$11,105+7.2%
2022$10,358+3.4%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$580,000

To:

Sq Ft2,213DeedBook 4723, Page 179

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft2,213DeedBook 3939, Page 173Recorded1/7/2021

Property Sale

Sale
$274,000

From:

To:

DeedBook D3408, Page 271Recorded9/24/2018

Property Sale

Sale
$120,000

To:

DeedBook D1883, Page 212

Property Sale

Sale
$329,000
DeedBook D1211, Page 24

Property Sale

Sale
$69,993

To: