Skip to content

307-309 6th AvePaterson, NJ 07524

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Dec 20, 2006

Property Information

Block2112
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description1 F 3G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,426
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,000
31%
Improvement Value:$133,700
69%
Total Assessment$192,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,818+3.9%
2024$9,448+9.5%
2023$8,625+7.2%
2022$8,045+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft1,426DeedBook 1382, Page 169

Property Sale

Sale
$117,000
DeedBook H155, Page 4