Skip to content

246-248 5th AvePaterson, NJ 07524

Commercial

Last Sale Price
$87,500
Last Sale Date
May 28, 1994

Property Information

Block2112
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 F
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage2,880
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,700
18%
Improvement Value:$228,100
82%
Total Assessment$278,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,205+3.9%
2024$13,670+9.5%
2023$12,479+7.2%
2022$11,640+8.2%
Property History

Property Sale

Sale
$87,500

To:

Sq Ft2,880DeedBook 136, Page 191