Skip to content

280 5th AvePaterson, NJ 07524

Built 1940

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Oct 24, 2017

Property Information

Block2115
Lot19
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F 2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,105
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,200
16%
Improvement Value:$246,800
84%
Total Assessment$293,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,928+3.9%
2024$14,366+9.5%
2023$13,115+7.2%
2022$12,233+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

To:

Sq Ft2,105DeedBook 3178, Page 142

Property Sale

Sale
$174,000

From:

To:

DeedBook 3075, Page 159Recorded6/14/2017

Property Built

Built

Year Built: 1940