Skip to content

74-76 E 22nd StPaterson, NJ 07514

Built 1940

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Aug 2, 2019

Property Information

Block2312
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F 3G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,012
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,500
31%
Improvement Value:$66,100
69%
Total Assessment$95,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,871+3.9%
2024$4,687+9.5%
2023$4,279+7.2%
2022$3,991+3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft2,012DeedBook 3631, Page 165

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft2,012DeedBook 3531, Page 230Recorded3/11/2019

Property Built

Built

Year Built: 1940