Skip to content

34 Jefferson StPaterson, NJ 07522

Built 1800

Last Sale Price
$640,000
Last Sale Date
Feb 28, 2012

Property Information

Block214
Lot22
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F 5G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,900
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$23,800
22%
Improvement Value:$86,500
78%
Total Assessment$110,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,620+3.9%
2024$5,408+9.5%
2023$4,937+7.2%
2022$4,605+4.0%
Property History

Property Sale

Sale
$640,000

To:

Sq Ft1,900DeedBook 2178, Page 104

Property Sale

Sale
$640,000
DeedBook D2010, Page 249

Property Sale

Sale
$346,000
DeedBook D1396, Page 147

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook D1133, Page 116

Property Built

Built

Year Built: 1800