Skip to content

14-20 Holsman StPaterson, NJ 07522

Commercial

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
May 7, 2025

Property Information

Block216
Lot4

Dwellings---
ZoningB-1
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,600
63%
Improvement Value:$35,500
37%
Total Assessment$95,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,845+3.9%
2024$4,663+9.5%
2023$4,257+7.2%
2022$3,970+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$850,000

To:

DeedBook 4915, Page 264

Property Sale

SaleMulti
$144,000

From:

To:

DeedBook 2869, Page 287Recorded8/3/2016

Also conveyed in this deed

2 parcels

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook D1405, Page 123

Property Sale

Sale
$75,000

To:

DeedBook D1159, Page 225