Skip to content

116-118 Fair StPaterson, NJ 07501

Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jan 13, 2021

Property Information

Block3614
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionNEW 6 APTS
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,500
78%
Improvement Value:$19,400
22%
Total Assessment$89,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,580+3.9%
2024$4,408+9.5%
2023$4,024+7.2%
2022$3,753+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$182,748

From:

To:

DeedBook 3296, Page 237Recorded4/27/2018

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook D1253, Page 93