Skip to content

2 2nd AvePaterson, NJ 07524

Commercial

Last Sale Price
$432,000
Last Sale Date
Nov 19, 2013

Property Information

Block2205
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 CB
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage3,229
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,400
21%
Improvement Value:$437,500
79%
Total Assessment$551,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,119+3.9%
2024$27,060+9.5%
2023$24,703+7.2%
2022$23,042+8.2%
Property History

Property Sale

Sale
$432,000

From:

To:

DeedBook 2401, Page 152Recorded11/26/2013

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook D876, Page 243