Skip to content

258 Presidential BlvdPaterson, NJ 07522

Commercial

Last Sale Price
$10,000
Last Sale Date
Sep 20, 1979

Property Information

Block220
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 B
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage1,458
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,300
10%
Improvement Value:$191,400
90%
Total Assessment$211,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,786+3.9%
2024$10,380+9.5%
2023$9,476+7.2%
2022$8,838+8.2%
Property History

Property Sale

Sale
$10,000

To:

Sq Ft1,458DeedBook 104, Page 43