Skip to content

250-252 Presidential BlvdPaterson, NJ 07522

Commercial

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jan 26, 2018

Property Information

Block220
Lot10

Dwellings---
ZoningB-1
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,000
88%
Improvement Value:$4,900
12%
Total Assessment$41,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,135+3.9%
2024$2,054+9.5%
2023$1,875+7.2%
2022$1,749+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

DeedBook 3257, Page 137

Property Sale

Sale
$7,500
DeedBook E119, Page 168