Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
36-44 1st AvePaterson, NJ 07514
Last Sale Date
Dec 1, 2002
Property Information
Block2303
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class---
Description1 CB L,2
Dwellings---
ZoningB-2
Sq Footage2,136
Acreage0.29
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$105,000
84%
Improvement Value:$20,000
16%
Total Assessment$125,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $6,369 | +3.9% |
| 2024 | $6,129 | -3.4% |
| 2023 | $6,347 | +7.2% |
| 2022 | $5,920 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.