Skip to content

57-63 2nd AvePaterson, NJ 07514

Last Sale Date
Mar 12, 2015

Property Information

Block2303
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 B
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage7,936
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$288,800
58%
Improvement Value:$211,200
42%
Total Assessment$500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,475+3.9%
2024$24,515+4.3%
2023$23,499+7.2%
2022$21,919+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000

To:

Sq Ft7,936DeedBook 2606, Page 1

Property Sale

SaleMulti
$370,000
DeedBook I120, Page 247