Skip to content

70-74 1st AvePaterson, NJ 07514

Commercial

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Jun 16, 2020

Property Information

Block2305
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 F
Dwellings---
ZoningI-2
Sq Footage2,356
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$62,700
86%
Improvement Value:$10,000
14%
Total Assessment$72,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,704+3.9%
2024$3,564-64.2%
2023$9,955+7.2%
2022$9,285+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft2,356DeedBook 3935, Page 148

Property Sale

Sale
$90,000

From:

To:

DeedBook 2652, Page 211Recorded7/6/2015

Property Sale

SaleMulti
$90,000
DeedBook T142, Page 253