Skip to content

74-76 1st AvePaterson, NJ 07514

Industrial

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Mar 30, 2021

Property Information

Block2305
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 CB
Dwellings---
ZoningI-2
Sq Footage5,212
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,300
17%
Improvement Value:$227,100
83%
Total Assessment$274,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,981-18.1%
2024$17,077+9.5%
2023$15,590+7.2%
2022$14,542+8.2%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

To:

Sq Ft5,212DeedBook 4029, Page 11

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook C160, Page 31