Skip to content

123-129 3rd AvePaterson, NJ 07514

Industrial

Last Sale Price
$5,650,000
Last Sale Date
Dec 14, 2017

Property Information

Block2310
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 F L,10
Dwellings---
ZoningI-2
Sq Footage7,800
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$110,000
31%
Improvement Value:$241,000
69%
Total Assessment$351,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,883+3.9%
2024$17,210+9.5%
2023$15,711+7.2%
2022$14,654+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$5,650,000

To:

Sq Ft7,800DeedBook 3216, Page 111

Property Sale

SaleMulti
$999,999
DeedBook D2134, Page 278

Property Sale

SaleMulti
$2,180,000
DeedBook D1835, Page 194

Property Sale

SaleMulti
$3,300,000
DeedBook D1125, Page 10