Skip to content

61-65 Michigan AvePaterson, NJ 07503

Industrial

Last Sale Price
$3,450,000
Last Sale Date
Sep 12, 2005

Property Information

Block7002
Lot3

Dwellings---
ZoningB-2
Sq Footage7,800
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$120,000
25%
Improvement Value:$368,800
75%
Total Assessment$488,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,904+3.9%
2024$23,966+9.5%
2023$21,879+7.2%
2022$20,407+8.2%
Property History

Property Sale

Sale
$3,450,000

To:

Sq Ft7,800DeedBook 1089, Page 27