Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
55-57 3rd AvePaterson, NJ 07524
Last Sale Date
Feb 15, 2016
Property Information
Block2313
Lot21
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class---
Description2.7F
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage5,614
Acreage0.09
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$56,900
11%
Improvement Value:$461,800
89%
Total Assessment$518,700
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $26,428 | +3.9% |
| 2024 | $25,432 | +9.5% |
| 2023 | $23,217 | +7.2% |
| 2022 | $21,656 | +5.0% |
Property History
No events match the selected filters.