Skip to content

69-71 E 19th StPaterson, NJ 07524

Last Sale Price
$32,900
Last Sale Date
Apr 4, 2013

Property Information

Block2313
Lot25
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,740
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$53,100
18%
Improvement Value:$248,300
82%
Total Assessment$301,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,356+3.9%
2024$14,778+9.5%
2023$13,491+7.2%
2022$12,583+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$32,900

To:

Sq Ft3,740DeedBook 2326, Page 178