Skip to content

49-51 E 19th StPaterson, NJ 07524

Apartment

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
May 21, 2009

Property Information

Block2313
Lot30
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3 F
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage4,672
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,900
16%
Improvement Value:$316,800
84%
Total Assessment$378,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,295+3.9%
2024$18,568+9.5%
2023$16,951+7.2%
2022$15,811+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000

To:

Sq Ft4,672DeedBook 1784, Page 1

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook P132, Page 34