Skip to content

307-309 5th AvePaterson, NJ 07514

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Jul 27, 2009

Property Information

Block2405
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F 1G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,046
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,600
17%
Improvement Value:$254,400
83%
Total Assessment$306,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,591+3.9%
2024$15,003+9.5%
2023$13,697+7.2%
2022$12,776+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

To:

Sq Ft3,046DeedBook 1798, Page 281

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook U167, Page 160