Skip to content

177 Madison AvePaterson, NJ 07501

Last Sale Price
$418,000
Last Sale Date
Jan 27, 2022

Property Information

Block2405
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,918
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$46,200
27%
Improvement Value:$127,300
73%
Total Assessment$173,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,840+3.9%
2024$8,507+9.5%
2023$7,766+7.2%
2022$7,244+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$418,000

To:

Sq Ft1,918DeedBook 4236, Page 42

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook D2072, Page 139