Skip to content

123-127 E 24th St(Block 2415 Lot 302)Paterson, NJ 07514

Built 1990

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Jul 29, 2005

Property Information

Block2415
Lot302
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
Description2F+B
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage864
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,200
39%
Improvement Value:$77,700
61%
Total Assessment$127,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,517+3.9%
2024$6,271+9.5%
2023$5,725+7.2%
2022$5,340+3.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$235,000

To:

Sq Ft864DeedBook 1081, Page 116

Property Built

Built

Year Built: 1990