Skip to content

384-388 E 19th StPaterson, NJ 07524

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 17, 2022

Property Information

Block2701
Lot22
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F 1G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,432
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$53,000
26%
Improvement Value:$154,700
74%
Total Assessment$207,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,582+3.9%
2024$10,184+9.5%
2023$9,297+7.2%
2022$8,671+3.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$193,000

From:

To:

DeedBook 2449, Page 135Recorded3/28/2014