Skip to content

394-396 E 19th StPaterson, NJ 07524

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Aug 27, 2019

Property Information

Block2701
Lot25
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,974
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$43,400
13%
Improvement Value:$292,000
87%
Total Assessment$335,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,089+3.9%
2024$16,445-1.8%
2023$16,745+7.2%
2022$15,619+77.9%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000

To:

Sq Ft2,974DeedBook 3674, Page 54

Property Sale

Sale
$162,000
DeedBook U135, Page 508