Skip to content

369-371 Madison AvePaterson, NJ 07524

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Jun 25, 2010

Property Information

Block2706
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description1.75F
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage1,516
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$53,100
20%
Improvement Value:$206,300
80%
Total Assessment$259,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,216+3.9%
2024$12,718+9.5%
2023$11,611+7.2%
2022$10,830+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

To:

Sq Ft1,516DeedBook 1980, Page 53

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook D1541, Page 47