Skip to content

365-367 Madison AvePaterson, NJ 07524

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Mar 24, 2017

Property Information

Block2706
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F 2G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,040
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,000
23%
Improvement Value:$193,400
77%
Total Assessment$252,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,860+3.9%
2024$12,375+9.5%
2023$11,297+7.2%
2022$10,538+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

To:

Sq Ft2,040DeedBook 3030, Page 22

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook D1173, Page 236