Skip to content

404 6th AvePaterson, NJ 07514

Commercial

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Nov 6, 2020

Property Information

Block2709
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description2F
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage2,986
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,400
24%
Improvement Value:$162,800
76%
Total Assessment$214,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,913+3.9%
2024$10,502+9.5%
2023$9,588+7.2%
2022$8,943+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000

To:

Sq Ft2,986DeedBook 3921, Page 134

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook D795, Page 223