Skip to content

170-176 7th AvePaterson, NJ 07514

Vacant Land

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Jul 10, 2018

Property Information

Block2710
Lot11

Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,100
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$60,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,062+3.9%
2024$2,947+9.5%
2023$2,690+7.2%
2022$2,509+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000

To:

DeedBook 3365, Page 249

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook Y114, Page 37