Skip to content

309-313 E 22nd StPaterson, NJ 07514

Apartment

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Mar 27, 2006

Property Information

Block2710
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 B
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage6,360
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$74,400
13%
Improvement Value:$518,700
87%
Total Assessment$593,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,218+3.9%
2024$29,080+9.5%
2023$26,547+7.2%
2022$24,762-6.7%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

To:

Sq Ft6,360DeedBook 1206, Page 119