Skip to content

306 E 24th StPaterson, NJ 07514

Last Sale Price
$72,500
Last Sale Date
Apr 22, 1999

Property Information

Block2713
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2 F 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,363
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,800
34%
Improvement Value:$107,000
66%
Total Assessment$162,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,295+3.9%
2024$7,982+9.5%
2023$7,287+7.2%
2022$6,797+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$72,500

To:

Sq Ft1,363DeedBook 160, Page 275