Skip to content

310-312 E 24th StPaterson, NJ 07514

Last Sale Price
$188,237
Last Sale Date
Aug 27, 2011

Property Information

Block2713
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,363
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,800
37%
Improvement Value:$93,900
63%
Total Assessment$149,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,627+3.9%
2024$7,340+9.5%
2023$6,701+7.2%
2022$6,250+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$188,237

To:

Sq Ft1,363DeedBook 2094, Page 59

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook S129, Page 378