Skip to content

416 6th AvePaterson, NJ 07514

Last Sale Price
$210,563
Last Sale Date
Dec 10, 2024

Property Information

Block2714
Lot15
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,888
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,400
23%
Improvement Value:$176,300
77%
Total Assessment$227,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,601+3.9%
2024$11,164+9.5%
2023$10,192+7.2%
2022$9,506+3.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

DeedBook 3201, Page 250Recorded12/6/2017

Property Sale

Sale
$52,500
DeedBook R109, Page 585