Skip to content

276 E 16th StPaterson, NJ 07524

Last Sale Date
Mar 3, 1976

Property Information

Block2805
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
Description1 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage726
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,900
25%
Improvement Value:$55,600
75%
Total Assessment$74,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,796+3.9%
2024$3,653+9.5%
2023$3,335+7.2%
2022$3,110+3.1%
Property History

No events match the selected filters.